Materiály používané při výrobě lepících pásek

Polyethylen (PE)

Z polyethylenu se vyrábí smrštitelné folie, roury, ozubená kola, ložiska, textilní vlákna, nejrůznější hračky, mikrotenové sáčky a elektrotechnická izolace. Rozlišují se dva druhy polyethylenu: LDPE (s nízkou hustotou) a HDPE (s vysokou hustotou). Polyethylen je v současnosti nejpoužívanějším polymerem na světě.

Nízkohustotní polyethylen (LDPE)

Odborné označení pro klasický igelit. Z LDPE je vyrobena převážná většina nákupních igelitových tašek.

Vysokohustotní polyethylen (HDPE)

Odborné označení pro mikroten - také velmi běžný druh materiálu. Vyrábí se z něj tenké sáčky a tenké tašky běžně dostupné v marketech k balení zboží.

Lineární nízkohustotní polyethylen (LLDPE)

LLDPE není obyčejný LDPE. Má vyšší průtažnost, je velmi flexibilní, při protažení se nevrací do původní délky, ale prodlužuje se. Přitom je odolnější proti přetržení, má vyšší odolnost vůči stresovým vlivům prostředí (včetně UV záření) než LDPE. Vykazuje dobré elektroizolační vlastnosti. Díky svým vlastnostem může být použit při výrobě tenčích pásek (fólií). Je však hůře vyrobitelný, má nižší lesk a užší rozpětí pro tepelné zpracování.

LLDPE najde uplatnění prakticky všude - ve výrobě plastových sáčků, průtažných fólií, hraček, trubek, ochran kabelů, geomembrán, kontejnerů...

Polypropylen (PP)

Tento materiál je zákazníkům běžně znám v několika podobách: narazíme na něj v podobě lesklé fólie známé jako celofán, vhodné k balení dárků, sladkostí, květin, atp., jindy jde o čirou např. o sáčky na pečivo a další potraviny. Také se z něj vyrábějí nápojové kelímky a další plastové nádobí, které se ani teplem nezdeformuje.

Polyvinylchlorid (PVC)

PVC patří k nejstarším umělým hmotám. Je to termoplastická umělá hmota, tzn., že je formovatelná za tepla. PVC lze rozlišit na tvrdý a měkčený. Z běžných produktů, které jsou vyrobeny (alespoň z větší části) z PVC, můžeme jmenovat plastová okna, bužírky u kabeláže,

PVC vykazuje dlouhodobou odolnost vůči působení světla, UV záření a počasí obecně. Má velmi dobrou odolnost vůči stárnutí - jeho mechanické vlastnosti se i při dlouhodobém používání nemění. Je samozhášivý. Vykazuje neobyčejnou odolnost proti některým chemikáliím jako jsou např. anorganické kyseliny, louhy, organické sloučeniny jako jsou tuky, oleje, benzin, alkohol, čistící prostředky, voda. Díky tomu je PVC odolný vůči vlivům prostředí, např. kyselým dešťům, může být použit i u bazénů s chlorovanou vodou. Naproti tomu jiné sloučeniny mají na PVC neblahý vliv - estery, ketony, aromatické uhlovodíky a benzol.

Papír (PAP)

Papír snad ani nemusíme představovat. Ano, některé pásky jsou vyrobené i z papíru. Jeho výhodou je poměrně dobrá pevnost v tahu, je možné ho dobře popisovat či potisknout. Je zdravotně nezávadný - hodí se zejména do potravinářského provozu. Pásky z papíru je možné na rozdíl od většiny plastových lehce odtrhnout. Nevýhodou je špatná tvarovatelnost. Papír také není možné protahovat, zachovává si své rozměry, což může být v některých situacích výhoda, v jiných naopak nevýhoda.

Biaxiálně orientovaný polypropylen (BOPP)

Biaxiálně orientovaný polypropylen je určený pro flexibilní lepení a balení - je roztažný jak podélně, tak v příčném směru. Při protahování je odolný proti přetržení, má vynikající optické vlastnosti, je voděodolný, netoxický a plně recyklovatelný. BOPP pásky (fólie) mohou být jedno nebo vícevrstvé. Jako většina pásek může nést různé druhy lepidel (akrylátové, solvent...)

Spandex

Spandex je jiné označení pro elastan (jinak také lycru). Je to syntetické vlákno známé pro svoji vynikající pružnost, roztažitelnost. Může být opětovně natažen více než o 500% a stále se vrací na svoji původní délku. Jeho základem je polyuretan a polyethylen glykol. Spojením těchto materiálů získává elastan pevnost polyuretanu a gumovost polyethylen glykolu. Spandex je mechanicky odolný vůči oděru. Je lehký, příjemný na dotek, nemá problém s elektrostatickou elektřinou, ani se žmolkováním. Velmi se hodí při výrobě oblečení.

|

Kontakty

Volejte nebo pište

+420 469 623 490 (tel)

+420 469 623 491 (fax)

europack@europack.cz

Kontaktní formulář →

Najdete nás na adrese

EUROPACK CHRUDIM, s. r. o.

Pardubická 180

537 01  CHRUDIM IV

Kudy k nám?

Další kontakty →

Katalog ke stažení

Chcete rychle zjistit, co pro Vás můžeme udělat?

Stáhněte si: Katalog produktů (PDF)

Více informací a další letáky

EUROPACK CHRUDIM, s. r. o., Pardubická 180, CHRUDIM | Odkazy | Sunlight systems - tvorba e-shopů